Apple’dan işitme kaybı araştırması: 3 yetişkinden 1’i riskli seviyede gürültüye maruz kalıyor

Apple’ın akıllı saatlerinden alınan bilgiler kullanılarak bir araştırma yapıldı. Araştırmanın sonucunda birçok yetişkinin çok gürültüye maruz kaldığı bu da işitme kaybına ve daha fazlasına yol açtığı söz edildi.

Araştırmaya katkıda bulunan kullanıcıların iPhone’larından ve Apple Watch’larından toplanan sıhhat bilgileri kullanılarak 2019’da sıhhat çalışması teşebbüslerini başlatan Apple, Kasım 2019 ile Aralık 2022 ortasında yaklaşık 130 bin iştirakçinin bilgilerini kullandığı işitme araştırmasında yeni bir güncelleme yayınladı.

Michigan Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan bu çalışmada ABD ve Porto Riko’da maruz kalınan yüksek sese, bilhassa de vakitle işitme kaybı riskini artırabilecek düzey olan 70 desibelin üzerindeki seslere bakıldı.

YAKLAŞIK 77 MİLYON YETİŞKİN

Araştırmalara nazaran yaklaşık 3 yetişkinden 1’i “aşırı” gürültüye maruz kalıyor. Michigan Üniversitesi’ne nazaran bu oran yaklaşık 77 milyon yetişkin demek.

Riskli düzeyde gürültüye maruz kalanların en yüksek yüzdesi Porto Riko’da (yüzde 44) bulunurken, en düşük yüzdenin ise Washington DC’de olduğu belirtildi (yüzde 20).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir