“Beyaz altın”a ilgi yüksek: Kilosu 15 bin liradan satılıyor

İlaç ve kozmetik bölümünün aranan ham unsuru olan servet bedelindeki arı sütü, Mustafakemalpaşa’da titizlikle kovanlardan hasat edilerek alıcılarına ulaştırılıyor. Özel odalarda, özel gereçlerle kovanlardan hasat edilen arı sütü, hücre yenileyici ve birçok hastalığın güzelleşme sürecinde yardımcı olduğu üzere, arı sütü üretimi sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaşmasına katkıda bulunuyor.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar konuyla ilgili yaptığı açıklamada “İlaç ve kozmetik kesiminin ham hususu, doğal arı sütünü ilçemizde üretiyoruz. İlçemiz arı potansiyeli en büyük olan ilçelerden bir tanesi, bunu en verimli biçimde kullanıyoruz. Mustafakemalpaşa’da ekilmedik bir karış toprak bırakmayarak verimli ovalarımızı Ziraî Hizmetler Müdürlüğümüz ile iş birliği yaparak fırsata çeviriyoruz. Arıcılık bölümüne de örnek projelerle yeni bir soluk getiriyoruz. Artık ise bu projelerin meyvelerini toplama vakti. Bal Ormanı projemiz, Arı Borsası projemiz, Arı Pazarımız ile üreticilerimize takviyelerimiz sürüyor, çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Kadın istihdamına da takviye veren Türkiye’nin en genç arı sütü üreticisi Fahrettin Şükrüoğlu, “Mustafakemalpaşa’nın verdiği avantajları sonuna kadar kullanıyoruz. Çiftliğimizin ovada olması, Uluabat Gölü’ne yakın oluşumuzdan kaynaklı nem oranı yüksek ve bu nemin dönüşü bize olumlu, polen biçiminde alıyoruz. Bizim üretimimizde polen formunda oluyor. Nisan ayının başından ağustos ayının sonuna kadar bir üretimimiz mevcut. Bayan istihdamına kıymet vererek 5 kişilik bir grupla çalışıyoruz. Takımımız transfer ve hasat evresinde bizlere dayanak sağlıyor. Sabah erken saatlerde hasat süreçlerine başlıyoruz. Arı sütü çerçevelerini hasatlardan hasat ediyoruz. Kilogramı 15 bin liradan olan arı sütüne ilgi epeyce fazla” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir