Egeli maden ihracatçıları 2024’e hızlı başladı

İZMİR (İGFA) – 2024 yılına başarılı bir başlangıç yapan Ege Maden İhracatçıları Birliği, iki aylık süreçte Suudi Arabistan, İngiltere ve Güney Kore’de Türkiye’nin maden ihracatının artması için etkinliklere imza attı. Pazarlama faaliyetlerinin ihracat sayılarına olumlu yansıması sonucu Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin 2024 yılı Ocak-Şubat devrinde ihracatı yüzde 14,5’luk artışla 161 milyon dolardan 184,5 milyon dolara yükseldi.

2024 yılının birinci iki aylık diliminde yakaladığı başarıyı 2024 yılının tamamına yaymak isteyen Ege Maden İhracatçıları Birliği, mart ayındaki Çin’de Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, Nisan ayındaki İzmir MARBLE Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı için hummalı bir çalışma yürütüyor.

Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri İbrahim Alimoğlu, Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lider Yardımcısı Faik Tokatlıoğlu, Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lider Yardımcısı İbrahim Altınpınar, Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Üyesi Reyhan Sezgin, EMİB’in 2024 faaliyetleri ve sektörel yeni gelişmelerle ilgili görüşlerini basın toplantısında paylaştı.

MADEN DALI OLARAK 2023 YILINDA 5,7 MİLYAR DOLAR İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİK

Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri İbrahim Alimoğlu, “Türkiye dünya genelinde doğal taş ve genel olarak maden üretimi ve ihracatında kıymetli oyuncular ortasında yer alıyor. Güçlü maden yataklarımız, kaliteli eserlerimiz, gelecek vadeden teknolojik altyapımız ve rekabetçi fiyatlarımız ile bölümdeki gücümüz gün geçtikçe artıyor. Türkiye olarak 80’e yakın madeni ihraç ediyoruz. Direkt maden ihracatının yanı sıra madenlerimiz öbür dalların ham hususları olarak ekonomimize dolaylı olarak da katkı sağlıyor. Maden kesimi olarak 2023 yılında 5,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. İhracatımızın üçte birine denk gelen 1,9 milyar dolarlık kısmı doğal taş ihracatı olarak gerçekleşti. 2022 yılında 6,5 milyar dolar olan ihracatımız 2023 yılında düşüş gösterdi. Gerek yerelde gerekse global ekonomik sistemde karşılaşılan zorluklar bu düşüşe sebep oldu.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir