Erdoğan arka arkaya atamalar yaptı: Kim hangi koltuğa geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki gün evvel Çankaya Köşkü’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, yeni kabine üyelerini açıkladı. Açıklanan yeni kabineden sonra boşalan koltuklara atamalarda gerçekleşti. Erdoğan akşam saatlerinde art geriye atamalar yaptı.

Buna nazaran, Savunma Sanayii Başkanlığı’na ASELSAN Yönetim Kurulu Lideri Haluk Görgün’ü, İstanbul Valisi olarak Sayın Davut Gül’ü, Genelkurmay Lideri olarak Musa Avsever’i, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’na İbrahim Kalın’ı atadı.

İBRAHİM KALIN MİT BAŞKANI OLDU

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmesinden sonra boşalan MİT Başkanlığı vazifesine İbrahim Kalın atandı.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’na Sayın İbrahim Kalın’ı atamıştır” denildi.

İBRAHİM KALIN KİMDİR

İbrahim Kalın, Erzurum İspirli bir ailenin çocuğu olarak 1971 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarih kısmında 1992 yılında lisans eğitimini tamamladı.

Yüksek lisans tahsilini İslâm kanısı ve ideoloji alanında Malezya’da tamamladı. George Washington Üniversitesi’nde beşerî bilimler ve mukayeseli ideoloji alanında Molla Sadra’nin Bilgi Teorisi ve Anti-Subjektivist bir Epistemolojinin İmkânı başlıklı teziyle 2002 yılında doktor oldu. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nde akademik araştırmalar yaptı.

College of the Holy Cross, Georgetown Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde İslam niyeti ve İslam-Batı ilgileri üzerine dersler verdi. 2005-2009 yılları ortasında Siyaset, İktisat ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın kurucu başkanlığını yaptı. 2007 yılında İslam ve Batı başlıklı kitabı yayımlandı. Bu çalışmasıyla Türkiye Muharrirler Birliği’nin Fikir Ödülü’nü kazandı. Macmillan Encyclopedia of Philosophy, Encyclopedia of Religion ve Oxford Dictionary of Islam üzere ansiklopedilere katkılarda bulundu.

2014 yılında Akıl ve Fazilet, 2015 yılında Varlık ve İdrak, 2016 yılında ise Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı Alakaları Tarihine Giriş başlıklı kitapları yayımlandı.

2011 yılında Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevellî heyeti üyeliğine atandı. 2019 yılından itibaren İbn Haldun Üniversitesi’nde İslam ideolojisi alanında lisansüstü öğrencilerine dersler vermektedir. Kalın, 29 Mayıs 2020 yılında profesör unvanını almıştır.

2009’da dış siyasetten sorumlu başbakan başdanışmanlığı misyonuna getirildi. Ocak 2010’da kurulan Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün birinci koordinatörü oldu.

2012 yılında başbakanlık müsteşar yardımcılığı misyonunu üstlendi. Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte cumhurbaşkanlığı genel sekreter yardımcılığı vazifesine getirildi.

2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyükelçi sıfatı verilerek cumhurbaşkanlığı sözcüsü tayin edildi. Kalın, 2023 yılının haziran ayında Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’na atandı.

MUSA AVSEVER GENELKURMAY BAŞKANI OLDU

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nden yapılan açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever’i Genelkurmay Başkanı olarak atadı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nce yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Genelkurmay Lideri Yaşar Güler’i Milli Savunma Bakanı olarak atamış olması sebebiyle, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever mevcut misyonu uhdesinde kalmak suretiyle yerine bir isim atanıncaya kadar Genelkurmay Başkanı olarak görevlendirilmiştir.” denildi.

MUSA AVSEVER KİMDİR

Musa Avsever 7 Kasım 1957 doğumlu Türk asker ve mevcut Genelkurmay Başkanı’dır.

Avsever; 1974 yılında Kuleli Askerî Lisesinden, 1978 yılında Kara Harp Okulundan mezun olmuştur. 2003 yılına kadar Türk Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde karargâh ve kıta misyonlarında bulunmuştur. 2003’te tuğgeneral, 2016’da orgeneral rütbesine terfi etmiş ve 2016-2021 yılları ortasında 1. Ordu komutanlığı yaptıktan sonra 2021 yılında Türk Kara Kuvvetleri Kumandanı olmuştur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Genelkurmay Lideri Yaşar Güler’i Milli Savunma Bakanı olarak atamış olması sebebiyle, 5 Haziran 2023 tarihinde Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever mevcut misyonu uhdesinde kalmak suretiyle yerine bir isim atanıncaya kadar Genelkurmay Başkanı olarak görevlendirildi.

15 TEMMUZ’DAKİ KONUŞMALARI ORTAYA ÇIKTI

Genelkurmay Başkanlığına atanan Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever , 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü gecesi, “İstanbul’a müdahale etmeye hazırız. Bütün kolordu mensubu misyonunun başında. Bu belayı def etmeye hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANI HALUK GÖRGÜN OLDU

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Savunma Sanayii Başkanlığı’na Ankara merkezli savunma endüstrisi şirketi ASELSAN’ın yönetim kurulu lideri ve genel müdürü Haluk Görgün’ü atadı.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezi’nce yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Sanayii Başkanlığına Sayın Haluk Görgün’ü atamıştır.” denildi.

HALUK GÖRGÜN KİMDİR

Prof. Dr. Haluk Görgün, 1973 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde, doktora eğitimini ise New York ABD’de Rensselaer Polytechnic Institute’da 2003 yılında tamamladı. Doktora mezuniyetinin akabinde University of Connecticut’ta 2004-2005 yılları ortasında doktora sonrası bilimsel çalışmalarda bulundu. 2005-2008 yılları ortasında yardımcı doçent olarak görev yaptığı Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, 2008 yılında doçent, 2013 yılında profesör oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Denetim ve Otomasyon Mühendisliği kurucu kısım lideri olan Prof. Dr. Haluk Görgün, 2009-2013 yılları ortasında Denetim ve Otomasyon Mühendisliği kısım başkanlığı misyonunu sürdürdü. Kısım Başkanlığı mühletince birçok lisansüstü programının kuruculuğunu yaptı.

Prof. Dr. Haluk Görgün, 2007-2010 yılları arasında Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı Güç Alanı Türkiye Delegeliği vazifesinde bulunmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark, BAP Koordinatörlüğü, Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi yönetim kurulu üyeliklerinde bulunan Haluk Görgün, 2010-2013 yılları ortasında YTÜ Sigma Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi Editörlüğü vazifesini yürüttü. Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü ve Rektör Yardımcılığı vazifelerinde bulundu.

Görgün, 2013 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Asosye üyesi olarak seçildi.

Görgün, Kasım 2014 – Nisan 2018 tarihleri ortasında Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü olarak misyon yatı. Rektörlüğü sırasında üniversite-sanayi iş birliğinde yaptığı öncü katkıları sebebiyle farklı kuruluşlarca düzenlenen tertiplerde 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Yılın Rektörü seçildi.

Bilişim Vadisi’nde Yönetim Kurulu üyeliği yapmış olan Görgün, TÜBİTAK ve YÖK’te de birçok kurul ve konseyde misyon aldı. Kurulmasında katkısı olduğu Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Lideri olan Görgün, Türkiye Temel Bilimler Araştırma Vakfı, Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı ve OSTİM Teknik Üniversitesi üzere birçok kurumda mütevelli heyeti üyeliğini de sürdürmektedir.

Çok sayıda ulusal ve milletlerarası makale/bildirisi, yayın editörlüğü ve projeleri bulunan Haluk Görgün, birinci defa 15 Mart 2017’de Genel Heyet kararı ile ASELSAN Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2 Nisan 2018 tarihinde yapılan ASELSAN Olağan Genel Kurul Toplantısında Yönetim Kurulu Üyesi olarak tekrar seçildi ve birebir gün yapılan Yönetim Kurulu Toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

17 Nisan 2018 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN’ün, İdare Heyeti Başkanlığı vazifesinin yanında 27 Nisan 2018 tarihinden itibaren ASELSAN Genel Müdürü olarak göreve başlamasına karar verildi. Haluk Görgün, evli ve iki çocuk babasıdır.

İSTANBUL’UN YENİ VALİSİ DAVUT GÜL OLDU

İçişleri Bakanı görevine atanan Ali Yerlikaya’dan boşalan koltuğa Gaziantep Valisi Davut Gül atandı. Gül, İstanbul’un yeni valisi olacak.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Valisi olarak Sayın Davut Gül’ü atamıştır.” denildi.

DAVUT GÜL KİMDİR

1974 yılında Erzurum’un Horasan ilçesinde dünyaya geldi. Birinci ve orta tahsilini Horasan’da, liseyi Kadıköy Mehmet Beyazıt Lisesi’nde bitirdi. Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi Milletlerarası Bağlar Kısmından mezun oldu. 2000 yılında Gaziantep’te kaymakam adayı olarak mesleğe başladı.

Muğla – Kavaklıdere, İzmir – Kemalpaşa ilçesinde kaymakam vekilliği, İngiltere’de yurtdışı stajı, AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yüksek lisans yaptıktan sonra asaleten Kırklareli – Kofçaz Kaymakamı olarak atandı. 2003 – 2005 Şirvan Kaymakamlığı, 2005 – 2006 yıllarında Karaman Vali Yardımcılığı, 2006 – 2009 yıllarında Gürün Kaymakamı olarak vazife yaptı.

Türk Yönetimciler Derneği tarafından 2009 yılında Yılın Kaymakamı seçilerek Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ödülü’ne layık görüldü. Gördes ve Şarkışla Kaymakamlıklarının akabinde 2015’te İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atandı. 09.06.2016 – 05.11.2018 tarihleri ortasında Sivas Valisi olarak misyon yaptı.

26 Ekim 2018 tarih ve 2018/202 sayılı Cumhurbaşkanı Atama Kararı ile Gaziantep Valiliği görevine atanan Vali Gül, evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

CUMHURBAŞKANI SÖZCÜSÜ AKİF ÇAĞATAY KILIÇ OLDU

İbrahim Kalın’ın MİT Başkanlığına atanmasının akabinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Akif Çağatay Kılıç oldu.

ÇAĞATAY KILIÇ KİMDİR

Akif Çağatay Kılıç, 15 Haziran 1976 Almanya’nın Siegen kentinde Sinan ve Behire Yıldız Kılıç çiftinin çocuğu olarak doğdu. Aslen Trabzon’un Sürmene ilçesinden Samsun’un İlkadım ilçesinin sonlarında yer alan Ataköy’e yerleşmiş bir ailenin çocuğu olan Kılıç, 10 yaşına kadar Almanya’da yaşadı ve ailesinin Türkiye’ye dönmesiyle birlikte İstanbul Işık Lisesi’nde bir yıl okudu, lise tahsilini İstanbul Özel Alman Lisesi’nde tamamladı. Hertfordshire Üniversitesi Siyaset ve Avrupa Çalışmaları kısmından mezun oldu. Siyaset bilimi ve Avrupa İktisadı alanında eğitim alan Kılıç, mezun olmasının akabinde bir yıl müddetle Sabancı Holding’in Londra Ofisinde satın alma uzmanı olarak çalıştı. Bu vazifesinden sonra uzun bir mühlet Recep Tayyip Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcılığı vazifesini üstlendi. Bu devirde Erdoğan’ın yakın kurmay takımında yer alıp, yurt dışı seyahatlerinin birçoklarında Erdoğan’ın tercümanlığını yaptı.

Çağatay Kılıç, 2011 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili adayı olabilmek için 10 Mart 2011 tarihinde özel kalem müdür yardımcılığı misyonundan istifa etti.11 Nisan 2011 tarihinde Samsun’dan 5. sıra milletvekili adayı olarak gösterildi ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) Samsun’da %61.86 oy oranı aldığı 2011 genel seçimlerinde AK Parti milletvekili olarak meclise girdi. TBMM’de Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, Türkiye – Arjantin Parlamentolararası Dostluk Kümesi başkanvekili, Türkiye-Brezilya ve Türkiye-İtalya Parlamentolararası Dostluk Kümeleri saymanı, Türkiye-Kanada Parlamentolararası Dostluk Kümesi genel sekreteri ve Türkiye-İran Parlamentolararası Dostluk Kümesi üyeliği yaptı.

26 Aralık 2013 tarihinde yapılan bir kabine değişikliği ile Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini Suat Kılıç’tan devraldı. 2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin akabinde Ahmet Davutoğlu tarafından 29 Ağustos 2014 tarihinde kurulan 62. Türkiye Hükûmetinde Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine devam etti. Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar AK Parti Samsun milletvekili olarak seçilen Kılıç, Davutoğlu başkanlığında kurulan Seçim Hükûmetinde vazifesine devam etti. Davutoğlu’nun istifa etmesinin akabinde Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde misyonuna devam etmiş ve 19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine revizyonu ile misyonunu tamamlamıştır.

Çağatay Kılıç’ın dedesi 1961 ve 1980 yılları ortasında 19 yıl mühletle Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) 5 periyot Samsun milletvekilliği yapan, İlyas Kılıç’tır. Gastroenteroloji uzmanı olan babası Sinan Kılıç, İstanbul Belediye Başkanlığı periyodunda Tayyip Erdoğan’ın özel doktorluğunu yaptı. Amcası ise 2014 yılından bu yana Vaşington Büyükelçisi olarak misyon yapan Serdar Kılıç’tır.

Kılıç, Samsun’un tanınmış ailelerinden Kefeliler’in kızı olan Eda Kılıç ile evlidir. Çok güzel derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir