Eski İçişleri Bakanı Çetiner hayatını kaybetti

Bodrum’da yaşayan 12 Eylül 1980 darbesi sonrası kurulan hükümette İçişleri Bakanı olarak görev yapan 101 yaşındaki emekli Korgeneral Selahattin Çetiner, saat 01.00 sıralarında Koyunbaba Mahallesi’nde yaşadığı meskeninde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Özel bir hastanede tedaviye alınan Çetiner, çoklu organ yetmezliği nedeniyle ömrünü yitirdi.

CENAZE PROGRAMI MUHAKKAK OLDU

Çetiner’in cenazesinin yarın 13.45 uçağıyla İstanbul’a götürüleceği ve Selimiye Orduevi’nde yapılacak merasimin akabinde 6 Haziran’da Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verileceği bildirildi.

SELAHATTİN ÇETİNER KİMDİR?

Çetiner 1922’de Lapseki, Çanakkale’de doğdu. 1940 yılında Harp Okulundan mezun olduktan sonra 1941 yılında Topçu Okulunu bitirdi.

1960 yılında Kayseri’de tabur kumandanı olarak bulunduğu sırada kendisine muhalefet partisi önderi İsmet İnönü ve heyetinin Kayseri’de yapılacak parti vilayet kongresine katılmasının önlenmesi misyonu verildi.

Himmetdede istasyonunda tren ve İncesu’da kara taşıtları durdurularak, İnönü ve heyetinin Anayasal seyahat özgürlüğü engellendi. Bu olaydan çabucak sonra Anayasa’ya alışılmamış olarak görevlendirildiğini açıklayan bir dilekçeyle ordudan istifa etti.

4 Nisan 1960 tarihinde tutuklandı ve Ankara’da Soğukkuyu Askeri Cezaevi’ne hapsedildi. 1960 askeri müdahalesinden sonra tekrar Silahlı Kuvvetler’e alındı. 1960-1962 yılları ortasında Madrid’te Silahlı Kuvvetler Ataşesi olarak misyon yaptı. Karargâh subaylığı ve alay komutanlığı vazifelerinde bulundu.

1970’te tümgeneral rütbesine terfi etti. Zırhlı Tümen komutanlığı, 9. Kolordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı üzere vazifelerde bulundu.

SİYASİ KARİYERİ

22 Eylül 1980 – 13 Aralık 1983 tarihleri ortasında Bülend Ulusu Ka­bi­nesi’nde İçişleri Bakanlığı yaptı. Bakanlığı döneminde başta Bülent Ersoy olmak üzere kimi sanatkarların sahneye çıkması yasaklandı.

ESERLERİ

Çanakkale Savaşı Üzerine Bir İnceleme
Sorunlarıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Gerçeği
Çöküş Yılları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir