İnci Vakfı Gezici Kütüphanesi yaz sonuna kadar deprem bölgesindeki faaliyetlere destek sağlayacak


İnci Vakfı Gezici Kütüphanesi, Hayata Destek Derneği ile yapılan iş birliği kapsamında, yaz sonuna kadar deprem bölgesindeki kadın ve çocuklara yönelik faaliyetlere destek sağlayacak. Gezici Kütüphane, 4 Temmuz- 2 Eylül tarihleri arasında, iki ay boyunca Adıyaman’da depremden etkilenen bireylere hizmet verecek.    

Depremin ardından kısa süre içerisinde depremden birinci derecede etkilenen gençler için “Gençlere Gelecek Kampanyası’nı” hayata geçiren İnci Vakfı, şimdi de Hayata Destek Derneği ile yaptığı iş birliği doğrultusunda; Gezici Kütüphane ’siyle iki ay boyunca deprem bölgesindeki faaliyetlere destek oluyor. 

İnci Vakfı ve Hayata Destek Derneği, Adıyaman’ın ilçelerinde, öncelikle kadınlara ve çocuklara yönelik olmak üzere depremden etkilenen bireylere psiko-sosyal destek sağlayacaklar, çocuklar için oyun atölyeleri kuracaklar ve bireysel danışmanlık hizmeti verecekler. Ayrıca insani yardımların yerine ulaşmasına da katkı sunacaklar. 

Gezici Kütüphanelerini iki ay boyunca Hayata Destek Derneği’ne tahsis ettiklerini belirten İnci Vakfı Güç Kaynağı Ece Elbirlik Ürkmez, “Depremin yaşandığı ilk günden itibaren özel sektör, sivil toplum ve kamu kuruluşlarıyla birlikte destek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlk adımda başlattığımız Gençlere Gelecek Kampanyamız sayesinde 217 üniversite öğrencisine tek seferlik burs desteği sağladık ve 41 üniversite öğrencisinin de 1 yıllık bursunu karşılayacak kaynağa ulaştık. Tüm bağışçılarımıza Vakfımıza olan güvenleri ve katkıları için teşekkür ederiz. Bunların yanı sıra uzun zamandır bölgedeki ihtiyaçları da gözlemledik ve aktif olarak destek sağlayabileceğimiz bir projenin içinde yer almak istedik.  Hayata Destek Derneği depremin yaşandığı ilk günden bu yana bölgede aktif olarak çalışmalar sürdürüyor. Umarız gezici aracımız ihtiyaç duyan bireylere güvenli bir alan sağlayacak. Bu iki aylık iş birliğimiz süresince hem gezici aracımızı en verimli şekilde değerlendireceğimize hem de bölgedeki ihtiyaçları daha iyi anlayabileceğimize inanıyoruz. Böylece önümüzdeki dönemde depremden etkilenen vatandaşlarımız için çalışmalarımızı daha doğru planlayabileceğiz. Biliyoruz ki depremin etkileri uzun süre devam edecek, bizler de uzun soluklu çalışmaya hazır olmalıyız.” diye konuştu.

Cevdet İnci Eğitim Vakfı Gezici Kütüphanesi, okuma alışkanlığında dünya standartlarına yaklaşabilmenin küçük yaşlarda sağlanan imkanlarla ilgili olduğu bilinciyle, Nisan 2015’te hayata geçirildi. Proje, Anadolu Isuzu’nun tahsis ettiği araç ve Bornova İlçe Halk Kütüphanesi’nin kitap desteğiyle faaliyete başladı. 2022-2023 eğitim öğretim döneminde ise Karabağlar Kaymakamlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Karabağlar İlçe Halk Kütüphanesi’nin desteğiyle, Karabağlar bölgesindeki 13 okula hizmet götürdü. Aylık ortalama 2 bin 500’ün üzerinde kitap değişimi sağlayan kütüphanede öğrenciler aynı zamanda kendileri için kütüphane kartı çıkartabiliyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir