İngiltere de TikTok yasağına katıldı

Kabine Ofisi Bakanı Oliver Dowden, parlamentoda milletvekillerine yaptığı açıklamada, güvenlik tasaları nedeniyle TikTok’un İngiltere’de kamuya ilişkin telefon ve başka elektronik aygıtlarda kullanımının derhal yasaklanacağını duyurdu. Dowden, konuşmasında, hükümete ilişkin bilgi ve bilgilerin uygulama tarafından kullanılmasının “risk oluşturabileceği” değerlendirmesinde bulundu.

TikTok, güvenlik ve mahremiyet tasaları nedeniyle gündemde

TikTok, güvenlik ve mahremiyet korkuları nedeniyle Çin yanlısı görüşlerin yayılmasında kullanılabileceği ve kullanıcı bilgilerine erişilebileceği kaygısıyla önemli kısıtlamalarla karşı karşıya kalıyor. Avrupa Birliği (AB) yürütme organı AB Komitesi, 23 Şubat’ta güvenlik telaşları nedeniyle çalışanlarına TikTok yasağı getirmişti.

AB kurumlarından Avrupa Parlamentosu (AP) da AB Kurulu ve Kurulunun akabinde çalışanlarına güvenlik tasaları gerekçesiyle Çinli toplumsal medya platformu TikTok’u yasaklamıştı. Norveç’te Adalet Bakanı Emilie Enger Mehl, devletin tahsis ettiği telefona TikTok uygulaması yüklediğini bildirmemesi nedeniyle özür dilemek zorunda kalmıştı.

Danimarka Savunma Bakanlığı, siber güvenlik tedbirleri kapsamında çalışanlarına resmi hizmette kullanılan aygıtlarda Çinli toplumsal medya platformu TikTok’u kullanmasına yasak getirmişti.

TikTok yasağı genişliyor

ABD’de de Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı dahil birçok devlet kurumu, Kongre’de Aralık 2022’de yapılan oylamayı beklemeden TikTok’u yasaklamıştı. ABD Temsilciler Meclisi de 28 Aralık 2022’de üyeleri ve çalışanlarının kullandığı resmi aygıtlara TikTok uygulamasının indirilmesine ve kullanımına yasak getirmişti. Maryland, Nebraska, South Carolina, South Dakota, Indiana ve Texas da dahil birçok eyalette de TikTok kullanımını yasaklayan misal yasalar çıkarılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir