İngiltere’nin yeni başbakanı belli oldu: Kraliyet ailesinden daha zengin

Son dakika haberi: İngiltere’de başbakanlık adaylık için ismi geçen son isim Penny Mardaunt da yarıştan çekildiğini açıkladı. Böylece İngiltere’nin yeni Başbakanı Hint asıllı Rishi Sunak oldu.

Penny Mordount, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Şimdi bir sonraki Başbakanımızı seçtik. Bu karar tarihi bir karar ve partimizin çeşitliliğini ve yeteneğini bir sefer daha göstermektedir. Rishi Sunak’a tam takviye veriyorum” sözlerini kullandı.

TRUSS, 20 EKİM’DE İSTİFA ETMİŞTİ

Seçim kampanyası sürecinde sıklıkla “vergi indirimleri” vaadini öne çıkaran Truss’ın, başbakanlık misyonunu devralmasının akabinde hükümet 23 Eylül’de toplam 45 milyar sterlini bulacak vergi kesintilerinin uygulanmasına hazırlanıldığını açıklamıştı.

Bu durum, ülkenin dış borçlanmasının yükseleceği beklentilerini artırarak sterlinin sert bedel kaybı yaşamasına neden olmuştu.

Ekonomik planlara yönelik sert tenkitlerin akabinde İngiliz hükümeti, yüzde 45’lik en yüksek gelir vergisi oranını kaldırma planından vazgeçmişti.

Daha evvel pek çok sefer vergi indirim planının gerisinde duran Truss, 14 Ekim’de kamuoyu baskısına dayanamayarak Kwasi Kwarteng’i Maliye Bakanlığı görevinden alarak yerine Jeremy Hunt’ı getirmişti.

Ciddi piyasa oynaklığına neden olan “hatalar” için özür dilemesine rağmen Truss’un vazifede ne kadar kalacağı konusunda İngiliz kamuoyunda tartışmalar çoktan başlamıştı.

İngiltere’de arka arda siyasi ve ekonomik çalkantıların yaşanmasının akabinde Başbakan Truss, 20 Ekim’de istifa ettiğini duyurmuştu.

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johsnon da dün yaptığı açıklamada başbakanlık yarışından çekildiğini duyurmuştu.

KRALİYET AİLESİNDEN DAHA ZENGİN

Öte yandan Rishi Sunak, İngiliz kraliyetinden çok daha fazla servete sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Tarihte Buckingam Sarayı’ndan daha varlıklı olan birinci Başbakan olan eski banker Sunak, eşi ve Hint teknoloji devi Infosys’in kurucusu Narayana Murthy’nin kızı olan Akshata Murty ile birlikte Sunday Times Zenginler Listesi’ne nazaran iddiası 730 milyon sterlin (827 milyon dolar) servete sahip.

2022 listesinde kraliyet ailesinin yaklaşık 370 milyon sterlinlik (419 milyon dolar) bir serveti olduğu bilgisi yer almıştı.

Çiftin serveti, Murty’nin babasının şirketi Infosys’deki paylarla ilgili. Ayrıyeten Catamaran Ventures UK’de ve bir dizi başta şirkette payları bulunuyor.

Çiftin İngiltere’de en az üç meskeni ve Kaliforniya’nın Santa Monica kentinde yaklaşık 6 milyon dolar pahasında bir mülkü mevcut.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir