Kılıçdaroğlu Hatay’da ‘Hayatımda hiçbir zaman bu kadar üzülmedim’ dedi, Ankara’nın talimatını açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay’a gelerek zelzelede hayatını kaybeden vatandaşların mezarlarını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, akabinde Süreksiz Ömür Alanı’na depremzedelerle bir ortaya geldikten sonra Millet Buluşması toplantısına katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Kılıçdaroğlu’na eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında şunları söyledi:
Beraber olmak, birlikte olmak, bu ülkenin geleceğini birlikte inşa etmek boynumuzun borcudur. Hiçbir ayrım yapmadan, hiç kimseyi ötekileştirmeden, 85 milyon insanı kucaklamak, benim de boynumun borcudur. Güç günlerden geçiyoruz biliyorum. Acılarımız ağırlaşıyor biliyorum. Acılarımızı hafifletmek için her birimiz tek tek fedakarlık yapıyoruz bunu da biliyorum. Lakin birtakım acılar var ki yüreğimizin bir köşesinde devamlı durur.

Belli devirlerde hatırlarız. Bu acılardan birisini sizler de bizler de yaşıyoruz. Zelzelenin yarattığı büyük acı, yalnızca kendi ülkemizde değil, bütün dünyada yankılandı. Birlikte olmak, birlikte olmak, yaralarımızı sarmak üzere bir hasreti asla unutmayacağız. Hatay’da birinci toplantıyı yapıyorum. Millete sesleneceğim bundan sonra. Benim boynumun borcu millete seslenmek ve doğruları anlatmak.

HAYATIMDA HİÇ BU KADAR ÜZÜLMEDİM

Buraya gelmeden evvel Hatay sarsıntısında hayatını kaybeden vatandaşların mezarını ziyaret ettik. Hatay Büyükşehir Belediye Liderimiz mezara Türk bayrakları ve Hatay Büyükşehir Belediyesi bayraklarını asmış. Hiçbir partinin değil, yalnızca Türk bayrağı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın bayrağını asmış. Ankara’dan talimat ‘Bayrakları kaldırın’ diye… Hayatımda hiçbir vakit bu kadar üzülmedim. ‘Türk Bayrağı’nı’ indirin diyor. ‘Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın bayrağını indirin’ diyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi öbür bir devlete mi ilişkin arkadaşlar? Emin olun evvel inanmadım ‘Yahu bu türlü bir şey olmaz’ dedim. Ancak bunun olur olduğunu görmek benim vicdanımda derin yaralar açtı. Asla kabul etmiyoruz. Bayrağımıza sahip çıkmak namusumuzdur, vatanımıza sahip çıkmak da namusumuzdur. Zelzelede hayatını kaybettiği vatandaşların mezarlığı Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Bir toplumu ayrıştırmak kadar tehlikeli bir şey yoktur. Bir bakan telefon edecek, ‘İndirin’ diyecek bayrakları… Ne demek? Ne günlere kaldık. O açıdan her birimiz bunun gereğini yapmak zorundayız.

EKREM İMAMOĞLU’NA TEŞEKKÜR EDERİM

Depremin olduğu andan itibaren hepimiz hareket halindeydik. Sarsıntının olduğu yerde büyük bir travma vardı, o şoku atlatmamışlardı. Lakin Anadolu’dan binlerce insan geldi. Arama kurtarma grupları, yiyecekler… Ekrem İmamoğlu koordinatör olarak misyon yapıyor. Kendisine teşekkür ederim. 6693 kişi İBB koordinatörlüğünde vazife yaptı. Vazife yapanlara da teşekkür ederim.

14 MAYIS’TAN SONRA YENİ BİR GÜNE BAŞLAYACAĞIZ

14 Mayıs’tan sonra yeni bir güne başlayacağız. Hatay da, Kahramanmaraş da yeni bir anlayışı görecek. Hiç kimsenin ötekileşmediği bir ufku görecek.

OKULLARIN AÇILMASI LAZIM

Şimdi ‘Çiftçinin, esnafın kredisi var ödesin’, nasıl ödeyecek? Herkes kenti terk etmeye başlamış. İnanılmaz hallerde harika kararlar alınır. Esnafın, çiftçinin kendisine dönmesi için ona takviye vereceksiniz. Bir olayla karşılaştığınızda derhal planlarsınız. Kısa, orta, uzun devirde ne yapacağım… Aksi halde devleti yönetemezsiniz. Beşeri sermayeden büyük kayıp var. Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya’ya gittim. Hatay’a 4’üncü gelişim. Nitelikli eleman kenti terk etmiş vaziyette. Fabrikaların çalışması, esnafın dükkan açması lazım. Okulların açılması lazım. Yapamıyorsanız bize söyleyin yaparız hepsini. Bir kenti kent yapan ögelerden birisi de o kentteki entelektüel birikimdir. Kenti kent yapan ruhtur, bu ruhun korunması lazım.

Devlet idaresinde kural şudur, derhal planlarsınız kısa periyot, orta periyot ve uzun devirde ne yapacağım? Beşeri sermayeden büyük kayıp var, haberleri var mı sanki? Mühendisi, mimarı, tabibi, ustabaşı, sanayicisi, fabrikalarda çalışan nitelikli eleman kenti terk etmiş vaziyette. Bu insanların geri gelmesi lazım. Kısa vadede yapılması gereken şeylerdir bunlar. Tahlili kolay, 50 sefer söyledim. ‘Olağanüstü bir durum var, sarsıntı bölgesinde çalışmak isteyenden vergi ve sigorta primi almayacağım’ diyeceksiniz. Fevkalâde devirler, devletin harika fedakarlıklar yaptığı devirlerdir. Bunlar olmadığı vakitler devlet yönetilmiyor demektir.

SAMANDAĞ’A YAZI GÖNDERMİŞLER ‘AZ SU TÜKETEN ESERLERİ EKİN’ DİYE

Okulların açılması lazım. Yapamıyorsanız bize söyleyin yaparız hepsini. Samandağ’a yazı göndermişler. ‘Yeteri kadar su gönderemeyeceğiz, az su tüketen eserleri ekin’ diye. Bir devlet bunu yapar mı? Verin kardeşim bize, deyin ki DSİ yapamıyor, bizim belediye liderlerimiz hızlı bir biçimde yaparlar.

BİR ETRAF MÜHENDİSİYLE GÖRÜŞTÜLER Mİ SANKİ?

Bakınız 37 gün geçti, hâlâ molozlar, enkazlar var. 180 milyon ton enkaz bir yerlere taşınacak. Asbesti düşünüyorlar mı sanki? Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde kentlerin kanser üreten bölgelere dönüşebileceğini düşünüyorlar mı sanki? Bir etraf mühendisiyle görüştüler mi sanki? Devleti yöneten kişi bütün detayları düşünmek zorundadır.

‘KAHRAMANMARAŞ’TA ŞU ŞİDDETTE OLACAK’ DİYE RAPORLAR YAZILMIŞ

Biz afetten sakınmayı adeta defterimizden silmişiz. Meğer devletin liyakatli takımları bunu belirlemiş durumda. ‘Kahramanmaraş’ta şu şiddette olacak’ diye raporlar yazılmış. Rapor o denli eksiksiz yazılmış ki şu kadar büyüklükte olacak, şu kadar can kaybı olacak, şu kadar bina yıkılacak diye…. Zelzele oldu, hepsi oldu.

BU BÖLGE İÇİN ÖZEL YASA VE TEŞVİKLER GETİRİN

Buraya özel düzenleme yapılmalı. Erzurum’u özel iktisat bölgesi yapacağız. Büyük bir tarım ve hayvancılık özel ihtisas bölgesi yapılması lazım. Bu bölgenin de kendine has şartları düşünülerek. Hem istihdam yaratırsınız, bölgeyi ayağa kaldırırsınız. Hiç kaygı etmeyin. Yapamadılar, yapmadılar, bu memleket bizim memleketimiz. Bu bölge için özel yasa ve teşvikler getirin.

Orta Doğu’nun ve Akdeniz havzasının en güçlü ekonomik yapılanmasını bu bölgede yapabiliriz. Her şeyimiz var. Eksik olan geleceği uygun görmeyen siyaset…

Deprem sonrası temeller atıldı eyvallah. İnşallah o binaların tamamını biz tamamlayacağız, hiç kimse kaygı etmesin.

ŞİMDİ DİYORLAR Kİ ‘SİZE KONUT YAPACAĞIZ ANCAK SİZİ BORÇLANDIRACAĞIZ’.. NİYE KARDEŞİM?

Tedbirleri devlet alır. Artık diyorlar ki ‘size konut yapacağız ancak sizi borçlandıracağız’.. Niye kardeşim? O imzaların hiçbirisi bana ilişkin değil. O imzaları ben atmadım. Devlet olarak her türlü teminat verdin.

Şimdi depremzedeyi borçlu çıkarıyorlar, bu türlü şey olur mu? İmar affını sen çıkarıyorsun, denetleyecek olan iktidar, vatandaş nereden bilecek fay sınırı nereden geçiyor.

İktidar olduğumuzda herkesin anahtarını teslim edeceğiz beş kuruş almayacağız.

418 MİLYAR DOLARI HORTUMLAYANLARDAN PARAYI ALACAKSIN, VATANDAŞA VERECEKSİN

Eğer bir helalleşme olacaksa anahtarı teslim edeceksiniz, ölen canlar için özür dileyeceksiniz. Vatandaşın devlete borcu yok, devletin vatandaşa borcu var. 418 milyar doları hortumlayanlardan parayı alacaksın, vatandaşa vereceksin. Devlet akılla, irfanla yönetilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir