Medvedev’den Ukrayna çıkışı: Donetsk ve Luhansk’ta referandum yapılmalı

Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dmitri Medvedev, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Dmitri Medvedev, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk idarelerinin Rusya’ya katılması için “referandum yapması” gerektiğini söyledi.

Medvedev, “Donbass’taki referandumlar sadece Donetsk, Luhansk ve başka kurtarılmış bölgelerdeki sakinlerin sistematik olarak korunması için değil, birebir vakitte tarihi adaletin onarımı için de büyük değer taşıyor” dedi.

Medvedev, Donetsk ve Luhansk’taki muhtemel referandumların “Rusya’nın on yıllardır gelişiminin niceliğini büsbütün değiştireceğini” savunarak, bunun global bağlantıları de etkileyeceğini söyledi.

Medvedev ayrıyeten, “Referandumlar yapıldıktan ve Rusya’ya yeni topraklar katıldıktan sonra dünyadaki jeopolitik dönüşüm geri döndürülemez hale gelecek” dedi.

‘UKRAYNA VE BATI, REFERANDUMDAN KORKUYOR’

Dmitri Medvedev, Ukrayna ve Batı’nın, kelam konusu referandumlardan “korktuğunu” ileri sürerek, referandumların “bu yüzden yapılması gerektiğini” söyledi.

Medvedev, “Ülkemizin anayasasının değiştirilmesinden sonra rastgele bir yetkili de bu kararları (Donetsk ve Luhansk’ın Rusya’ya katılması) aksine çeviremeyecek” dedi.

AYRILIKÇILAR REFERANDUMA HAZIR OLDUKLARINI DUYURDU

Ayrılıkçı Donetsk idaresinin sözde Sivil Meclisi Başkanı Aleksander Kofman, referandum düzenlemeye “hazır” olduklarını ve merkez seçim kurulu dahil “her şeyin yoluna girmeye hazır olduğunu” söyledi.

Kofman, “Donetsk ve Luhansk’ta her şey tam olarak hazır, başka kurtarılmış topraklarımızda da her şey hazır. Hem bölgesel seçim komiteleri hem de gözlemciler esasen kuruldu. Sandıklar kuruldu. Teknik olarak geriye iki aydır yürüttüğümüz tüm bu süreçleri sonuçlandırmak ve tarihe karar vermek kalıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir