Sahte hesap ile okulları tatil ettiler!

Elon Musk’ın Twitter‘ı satın almasından sonra en çok tartışma yaratan bahislerden bir tanesi de ‘mavi tik’ oldu. Twitter Blue aboneliği ile fiyatlı ‘mavi tik’ dağıtan toplumsal medya platformu Şanlıurfa‘da krize yol açtı. Şanlıurfa Valisi ismine hesap açan bir şahıs okulların tatil olduğunu açıkladı.

Şanlıurfa’da düzmece hesap üzerinden okullar tatil edildi

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan‘ın ismine açılan düzmece Twitter hesabı ile kentte okulların tatil edildiği ilan edildi. Vilayette karmaşaya neden olan bu açıklama ise Vali ve Şanlıurfa Valiliği tarafından yalanlandı. Elon Musk’ın ‘mavi tik’ siyaseti böylelikle Şanlıurfa’da bile tesirini göstermiş oldu.

İlimiz genelindeki tüm okullarda 27.03.2023 tarihinde eğitim-öğretim faaliyetleri devam edecektir.

Valiliğimizin resmi açıklamaları dışındaki hiçbir açıklamaya prestij etmeyiniz. pic.twitter.com/a0jrOvKou6

— T.C. ŞANLIURFA VALİLİĞİ (@UrfaValiligi) March 26, 2023

Sahte hesabın Twitter üzerinden yaptığı paylaşım şu biçimde:

“İlimizdeki ağır sağanak yağış bu hafta gece ve yarın da devam edeceğinden vilayetimizdeki tüm okul kademelerinde eğitim öğretime 27.03.2023 tarihinde 1 gün mühletle orta verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında gebe ve engelli olan kamu görevlilerimiz de yarın idari müsaadeli sayılacaktır”

Cep telefonu alacaklar dikkat: Büyük artırım kapıda!

26 Mart tarihinde yapılan bu uydurma paylaşımın akabinde ise Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, kendisine ilişkin toplumsal medya hesabından yaptığı açıklama ile bu durumu yalanladı. Salih Ayhan tarafından yapılan açıklamada şu tabirler kullanıldı:

“Yapılan uydurma duyurulara bedelli hemşerilerimizin prestij etmemelerini rica ediyorum. Vilayetimizde tüm okullarda yarın eğitim-öğretim faaliyetleri devam edecektir. Bu formda düzmece bayanlarda bulunanlar hakkında yasal süreç yapılacaktır”

Yapılan düzmece duyurulara pahalı hemşehrilerimizin prestij etmemelerini rica ediyorum.

İlimizdeki tüm okullarda yarın eğitim-öğretim faaliyetleri devam edecektir.

Bu halde geçersiz beyanlarda bulunanlar hakkında yasal süreçler yapılacaktır. pic.twitter.com/1CB6MP0Lb5

— Salih AYHAN (@valisalihayhan) March 26, 2023

Şanlıurfa Valiliği’nin resmi toplumsal medya hesabı da husus hakkında bir paylaşımda bulunuldu. Çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten valilik, okulların tatil olması üzere bir durumun kelam konusu olmadığını açıkladı. Valilik tarafından yapılan açıklama ise şu biçimde:

“İlimiz genelindeki tüm okullarda 27.03.2023 tarihinde eğitim-öğretim faaliyetleri devam edecektir. Valiliğimizin resmi açıklamaları dışındaki hiçbir açıklamaya prestij etmeyiniz.”

Şanlıurfa’da geçersiz bir Twitter hesabının neden olduğu bu karışıklık yapılan açıklamalar ile birlikte tahlile kavuşmuş üzere görünüyor. Bu düzmece açıklamayı yapan kişiyi bulmak için ise çalışmalar devam ediyor. Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir