Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: Gıda milliyetçiliği denen bir kavram çıktı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarım Okulu’nu ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Vahit  Kirişci, okulun sera alanında inceleme yaptıktan sonra eşi Hanife Kirişci’yle bir arada domates ve patlıcan hasadı yaptı.

Daha sonra okulun konferans salonunda konuşan Bakan Kirişci, salgın sürecinde bir anda üretim zincirinin bozulduğunu söyledi.

“ÇİNLİLER, HİNTİLİLER VE RUSLAR KAPILARI KAPATTI”

Salgın devrinde Türkiye’de çiftçilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onay ve dayanaklarıyla üretime devam ettiklerini lisana getiren Kirişci, şöyle devam etti:

DAHA FAZLA ÜRETİM

Türkiye’yi 2002’de ziyaret eden turist sayısının 15 milyonken bu sayının bugün 50 milyona dayandığını, bu şahısların ülkede üretilenleri tükettiğini lisana getiren Kirişci, “Dolayısıyla bu insanları da biz doyurduk. 2023’le bir arada başlayan yeni bir yüzyılımız var. Biz kendi milletimiz ismine yeni yüzyıla Türkiye yüzyılı ismini veriyoruz. Hasebiyle bir yeni yürüyüşümüz olacak, yeni paradigmalarımız olacak, yeni kural ve kaidelerimiz olacak. Münasebetiyle apayrı bir yüzyıla giriş yapıyor olacağız. Bize düşen ne? Bundan sonraki nüfus projeksiyonlarını da dikkate alarak daha fazla üretmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

“YARIN VİLAYETLERİN DE KENDİ KENDİNE YETERLİLİĞİ GÜNDEME GELECEK”

Türkiye’nin 2053 yılında nüfusunun 105 milyon olmasını öngördüklerini belirten Kirişci, şöyle devam etti:

“ÜRETEN İNSAN HER VAKİT KIYMETLİDİR”

Üreten insanların kategori olarak kendilerini dışlanmış üzere hissetmemesi gerektiğini tabir eden Kirişçi, “Siz ağasınız, paşasınız bunu hiç unutmayın. Üreten insan her vakit değerlidir. Biz alın teri diyoruz. Lakin bir de akıl teri var. Bu işi daha öteye nasıl götürebiliriz, daha kalitelisini nasıl yapabiliriz? diye bir de akıl teri dökmemiz gerekiyor. Ünite alandan daha fazla üretim daha kaliteli üretim daha sağlıklı eserlerin üretimi üzere.” dedi.

Etkinliğe, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir