Tüccar okulu Eminönü çalışan bulamıyor

İstanbul’da tüccar okulu olarak nitelendirilen Eminönü, son vakitlerde eleman bulmakta zorluk çekiyor. Birçok holdingin kurucusunu, hatta ikinci jenerasyon yöneticisini de yetiştiren bölge hanlarında sessizlik hâkim.

Bölgeye yaptığımız ziyarette müşterilerin fiyat araştırması yaptığını, mağazalarda ise eski yöntem pazarlamayla satış hünerlerini gösteren elemanların olmadığını gözlemledik. Meğer bu bölge pazarlamanın kitabını yazan esnaflarıyla, gençleriyle ünlüydü.

Konuyu sorduğumuz dükkân sahipleri, ellerindeki genç çalışanları tutmakta zorlandıklarını belirttiler. Artan maliyetler nedeniyle çalışanların fiyat beklentilerini karşılayamamalarını ise en büyük neden olarak gösterdiler. Esnaf, “Eskiden bu hanlarda müşteriler kadar biz çalışanların da hareketliliği vardı. Tüm kalabalık bir ticari hareket yaratıyordu. Artık çalışanları elimizde tutamıyoruz, yenilerini almakta da zorlanıyoruz. Gençlerin meslek yaklaşımı ve işe bakışları değişti” yorumunu yaptı.

ÇALIŞANLAR AZALIYOR

Bölgede yıllardır esnaflık yapan Erdal Yusufoğlu Eminönü esnafının artık eleman kaygısı olduğunu söyledi. Yusufoğlu, “İşçi ‘geçinemiyorum’ diyor, iş veren ‘giderler fazla’ diyor ve eleman azaltıyor. Yedi-sekiz çalışanın yapacağı işi artık beş kişi yapıyor. Personel istediği artırımı alamazsa işi bırakacağını söylüyor. Yerine birini bulmak da zorlaşacak” diye konuştu. Erdal Yusufoğlu, “İşverenin maliyeti her gün artıyor, eleman çalıştırmak zorlaştı” kelamlarıyla yaşadıklarını anlattı.
Giyim alışverişinin adresi Mahmutpaşa’da da durum farklı değil. Sokaktan geçerken kolunuzdan çekiştirip, eserlerini satmaya çalışan esnaf yok artık. 20 yıldır çeyiz dükkânı işleten Türkan Doğan, “İşler değişti. Evvelce her mağazada en az üç kişi çalışırdı. Artık dükkânı tek başımıza çevirmeye çalışıyoruz” dedi.

‘TEZGÂH ARKASINDAYIZ’

Mahmutpaşa’da bulunan Hürriyet çarşısında esnaflık yapan Tülay Aydoğan da misal yorumu yineledi: “Eskiden çeyiz alışverişi için birinci durak burası olurdu. Apayrı bir ticaret ortamı vardı. Dükkân kiraları da arttı, yanımızda çalışacak gençlerin beklentileri de. Evvelce gençler burayı satışı öğrenmek için bir basamak olarak görürler, başlangıç fiyatına olur derlerdi. Artık bu fiyatları kabul edecek eleman da bulamıyoruz. Buranın hem müşteri hem de çalışan manasında canlanması gerekiyor” diye konuştu.

Handa esnaflık yapan Aysun Arca ise ‘İş başa düştü” diyerek devam etti: “Artık tezgâh gerisinde biz çalışıyoruz. Zira buralar yeni kuşak gençler için parlak meslek söz etmiyor. AVM ve e-ticaret buradan yeni iş insanları yetişmesini, muvaffakiyet kıssaları yazılmasını engelliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir