Türkiye’de bir ilk! Kuraklığa ‘gölet’ formülü

Doğu Karadeniz’de global ısınmanın tesirleriyle son aylarda azalan yağışlar, kuraklık tehlikesini de beraberinde getirdi. Birçok belediyeden vatandaşlara su tüketimini azaltmaları tarafında ikazlar yapılırken, uzmanlar ise su kaynaklarının sürdürülebilir idaresi için hakikat planlamalar geliştirilmesini öneriyor.

Türkiye’nin yıllık ortalama bin 47 kilogram yağış oranıyla en çok yağış alan 5’inci ili olan ve yaşanan sel ve heyelanlarla gündeme gelen Ordu’da, kuraklık devirlerinde içme suyu düşüncesi yaşanmaması için belediye ve Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 19 ilçede başlatılan 48 gölet ve 12 su alma yapısı inşaatı tamamladı. 3 gölet inşaatının sürdüğü, 4’ünün de proje etabında olduğu kentte, 40 ırmağın artırılan derinlikleri ile su debileri de yükseltildi. Kentte, DSİ tarafından ise 1 göletteki inşaat çalışmaları da tamamlandı. Tamamlanan gölet inşaatlarıyla su rezervi 370 bin metreküp arttırılan, kentte 2023 yılı sonuna kadar 300 gölet ve su alma yapısı inşa edilecek.

‘KÜRESEL ISINMAYLA SU GEREKSİNİMİ ARTIYOR’

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, vilayet genelinde kuraklığa karşı yürütülen gölet çalışmalarıyla ilgili DHA’ya konuştu. Global ısınmayla birlikte su muhtaçlığının artmaya başladığını belirten Güler, suyun hayati ehemmiyete sahip olduğunu söyledi. Bu nedenle vilayet genelinde birçok farklı çalışma yürüttüklerini kaydeden Güler, şunları söyledi:

“Su bildiğiniz üzere en hayati konularımızdan bir tanesi. Zira büyük bir muhtaçlık ve giderek de global ısınmayla birlikte bölgenin su muhtaçlığı artıyor. Ordu, çok ölçüde yağış alan bir bölge olmasına karşın içme suyu zahmeti vardı. Bunun sebebi de yüksek bölümlere yağan karın eriyerek denize akmasından kaynaklanıyor. Bunun tahlili de suyu kaynağında tutmaktan geçiyordu. Bunun için de göletler yapmamız gerektiğini gördük. Bu kapsamda İlküvez Göleti’ni Devlet Su İşleri ile birlikte bitirdik. 900 bin metreküplük bir hacme sahip olan İlküvez Göleti ile Çaybaşı ve İkizce ilçelerimizin su sorununu tahlile kavuşturduk. Üç kıymetli yerleşim merkezi olan Korgan, Kumru ve Gölköy ilçelerimizde gölet çalışmalarımıza devam ettik. Bunların da yaklaşık 3 milyon metreküplük hacmi var. Şu anda bu üç göleti hızlı bir biçimde tamamlıyoruz. Bunun dışında Kabadüz, oburu Mesudiye Yavşan, Aybastı Baydarlı ve Çatalpınar göletlerimizin proje çalışmaları devam ediyor.”

‘ORDU KÜRESEL ISINMAYA KARŞI DA KURAKLIK TEHLİKESİ ÇEKMEYECEK’

Güler, yapılan çalışmalarla birlikte Ordu’nun global ısınmaya karşı kuraklık tehlikesi çekmeyecek vilayetlerin başında geldiğini söz ederek, “Buradaki gayemiz; hem su üzere hayati bir mevzuya tahlil getirmek hem de bunu en ekonomik bir halde çözmek ve kendi cazibesiyle suyu üstte tutup, aşağıdaki yerleşim merkezlerine dağıtmaktır. Doğrusu da zati buydu. Bunu ağır bir halde yapıyoruz. Kuraklığa karşı en rahat yerlerden biri olmak üzere çalışma yapıyoruz. Topçam Barajı dahil olmak üzere öteki hidroelektrik santralleri ve barajlarla birlikte bu tahlilleri ürettik. Hakikaten de Ordu, su muhtaçlığı ileride olmayacak küresel ısınmaya karşı da kuraklık tehlikesi çekmeyecek vilayetlerin başında geliyor” dedi.

‘IRMAKLARIN DEBİLERİ ARTTIRILIYOR’

Gölet çalışmalarının yanı sıra kentteki ırmakların debilerinin de arttırıldığını açıklayan Güler, “Biz kendi bölgemize mahsus olarak da çalışma yürütüyoruz. Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığım devrinde Devlet Su İşleri bana bağlıydı. Vilayetimizde çok değişik, Türkiye’de birinci olabilecek bir uygulamayı hayata geçirdik. Su yapılarını çoğaltmak emeliyle ırmaklarımızın derinliklerini arttırdık. Kendi içerisinde istimlak edilmesine gerek kalmadan 40 göletler oluşturduk. Bu hem su gereksinimi için hem sulama için hem de hayvanların içmesine müsait olacak göletler. Burada da 370 bin metreküplük de bir potansiyel oluşturduk” sözlerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir